Druk 3D w medycynie

Druk 3D w medycynie

Medycyna rozwija się z każdym dniem. Codziennie prowadzone są najróżniejsze badania dotyczące nowoczesnych rozwiązań wykorzystywanych w leczeniu różnego rodzaju chorób i schorzeń. Ze względu na rozwój technologii w ogólnym tego słowa znaczeniu zyskała na tym również medycyna. Jest to nauka szczególnie ważna, gdyż w wielu przypadkach od jej możliwości zależy nasze życie. Część schorzeń wynika z rozwoju ludzkości, ze współczesnego sposobu życia, w związku z tym i medycyna musiała pójść kilka kroków do przodu. Dawniej o wielu chorobach albo nie wiedziano skąd w ogóle się biorą albo jak je leczyć, albo leczono źle. Teraz kiedy wiedza lekarzy jest o wiele większa, a doświadczenie poparte badaniami i praktyką leczenie ludzi jest o wiele łatwiejsze. Również technika umożliwia leczenie takich przypadłości o jakim nie śniło się nawet lekarzom z przeszłości.

Wykorzystanie druku 3D w leczeniu

Jedną z technologii, która wywarła ogromny wpływ na współczesną medycynę jest druk 3D czy spiekanie metoda sls. Dzięki wykorzystaniu drukarek, które mają możliwość wydrukowania wielowymiarowych produktów leczenie wielu przypadłości stało się o wiele łatwiejsze. Jako przykład można podać wszelkiego rodzaju protezy zastępujące poszczególne kości w narządach ruchu lub innych częściach ciała.

czlowiek

Dawniej wiele z takich przypadków, kiedy te kości pod wpływem urazu lub jakiejś choroby zostaną zniekształcone, połamane, pozostawało nieleczonych, a osoby, które to dotknęło musiały się liczyć z ciężkim inwalidztwem a nierzadko z unieruchomieniem. Technologia druku 3D umożliwiła odtworzenie zniekształconej kości i umieszczenie jej we właściwym miejscu tak aby mogła spełniać swoją funkcję. Dzięki temu, że może być ona wykonana z takich materiałów, które nie wchodzą w reakcję z organizmem ludzkim, ryzyko wszelkich powikłań lub odrzucenia zostało zminimalizowane. Wielu pacjentów dzięki zastosowaniu tej metody mogło wrócić do większej sprawności i pozostać dalej aktywnymi.

rekawiczka

Medycyna

Starsi ludzie, którzy często na skutek osteoporozy są narażeni na różnego rodzaju ubytki w kościach zyskali możliwość leczenia swoich dolegliwości. Chociaż operacja w sędziwym wieku również jest w jakimś stopniu ryzykowna to mimo wszystko czasami warto jest spróbować w pewnym stopniu polepszyć jakość swojego życia. Dzięki temu, że wielu lekarzy wraz z rozwojem techniki również musi poszerzać swoją wiedzę, wiele schorzeń może zostać uleczonych. Medycyna jest nauką, która nie stoi w miejscu, która cały czas się rozwija i niesie nowe nadzieje dla coraz większego grona pacjentów.


Nasza redakcja poleca:
- Comparic