Druk 3D – każde wyobrażenie może stać się rzeczywistością.

Druk 3D – każde wyobrażenie może stać się rzeczywistością.

Wiele wynalazków ułatwiających nam współczesne życie kiedyś było niewyobrażalne dla naszych przodków.

Kiedyś było marzeniem

Tak jak teraz dla nas niemożliwe wydają się sceny z filmów science fiction tak kiedyś nasi pradziadkowie nie wierzyli, że będzie można się ze sobą porozumiewać na odległość, tak jak teraz robimy to za pomocą telefonów. Już nie mówiąc o połączeniach wideo. Tak samo teraz wydaje się fantazją teleportacja, a kto wie, czy za kilkadziesiąt lat to nie będzie powszechny sposób przemieszczania się…

Życie zmienia się z każdym dniem

W ośrodkach badawczych nieustannie trwają prace dotyczące coraz to nowszych wynalazków. Wydaje się, że już nic nowego nas nie zaskoczy a jednak. Kiedyś prace nad wynalezieniem nowego urządzenia, udogodnienia trwały w domowym zaciszu, przydomowym warsztacie wynalazcy skupiali się nad urealnieniem swoich wizji. Obecnie prace takie prowadzone są na większą skalę, zatrudnia się wielu naukowców, konstruktorów, którzy wspólnie próbują wymyślić coś nowego. Prace takie trwają latami, a po skonstruowaniu danego przedmiotu przychodzi czas na testy. Dopiero po kilku latach produkt wprowadza się na rynek. Firmy zazwyczaj koncentrują się na jakiejś kategorii produktów, które chcą sprzedawać i w tym kierunku prowadzą badania. Tak jak np. telewizory, zaczynało się od czarno-białych kineskopowych, następnie wielkim przełomem były telewizory kolorowe, i prace cały czas trwały nad ulepszaniem. Obecnie mamy do czynienia z takimi technologiami stosowanymi w ekranach telewizorów, że obraz na nich wyświetlany można czasami pomylić z rzeczywistym.

drukarka

Przełom w dziedzinie drukarstwa

Wielkim wydarzeniem wydawało się wynalezienie drukarek. One również przechodziły swoją ewolucję. Najpierw były drukarki igłowe, potem atramentowe i laserowe. Również zastosowanie druku w kolorze było dużym osiągnięciem. Drukarki stały się powszechnie dostępne, można je znaleźć w wielu domach. Jest jednak jeszcze jeden typ drukarek, który dopiero zyskuje na popularności. Są to drukarki 3D. Teraz jeszcze większość wydruków w tej formie możemy wykonać w firmach oferujących usługi druku 3D. Jeśli jesteśmy w stanie, możemy sami przygotować projekt przedmiotu, który chcemy wydrukować, a jeśli nie projektanci z takich firm pomogą nam zrealizować nasze wyobrażenie. Zastosowanie takich drukarek jest wszechstronne. W architekturze stosuje się je do wykonywania modeli budynków w celu prezentacji ich wyglądu w formie bardziej przestrzennej z zachowaniem wszystkich szczegółów i proporcji. Istnieje też wiele komponentów domów wykonanych w technologii 3D. Ostatnio trwają także prace nad drukarką 3D takiego formatu, aby była w stanie wydrukować cały dom mieszkalny, od fundamentu po sam dach.
W medycynie chirurdzy wykorzystują technologię druku 3D do wykonania protez dla osób wymagających operacji np. kości czaszki itp.

W przemyśle druk 3D umożliwia wykonanie jakiejś partii prototypów przedmiotu, który firma zamierza produkować w celu sprawdzenia np. reakcji konsumentów na dany przedmiot, ewentualnie przetestowanie go pod względem funkcjonalności, zanim się zacznie produkcję masową.

Współpraca: 3d-up


Nasza redakcja poleca:
- Comparic