Budowa domu

Budowa domu

Wiele ludzi marzy aby zamieszkać we własnym domu z ogródkiem. Kiedy już uzbieramy fundusze na wybudowanie lub zakup odpowiedniego lokum, należy się zastanowić jakie mamy potrzeby i na ile możemy sobie pozwolić.

Jak wybrać najlepiej

Wiele ludzi marzy aby zamieszkać we własnym domu z ogródkiem. Kiedy już uzbieramy fundusze na wybudowanie lub zakup odpowiedniego lokum, należy się zastanowić jakie mamy potrzeby i na ile możemy sobie pozwolić. Ważne jest aby określić jaki metraż ma mieć dom. Jeśli planujemy założyć rodzinę, lub już posiadamy gromadkę dzieci, warto zainwestować w większy lokal. Owszem dzieci wyrosną i tak duży dom może nie będzie potrzebny dla dwójki osób, ale trzeba pamiętać, że te dzieci będą nas odwiedzać ze swoimi dziećmi w przyszłości, i miło będzie jak uda się wszystkich wygodnie pomieścić. Ponadto, jeśli nie planujemy częstych wizyt naszych pociech zawsze można wynająć część domu, lub zmienić na mniejszy, ale w czasie kiedy dzieci będą dorastać będziemy pewni, że mają swobodę i wygodę. Dobrze jest też zastanowić się czy dom powinien być parterowy czy posiadać piętra.

Wykorzystanie kondygnacji umożliwia lepsze oddzielenie części jadalnej i rozrywkowej od miejsca gdzie się odpoczywa. Pomóc może nam w tym makieta architektoniczna z wydruku 3d. Jednak wadą takiego rozplanowania domu jest utrudnienie podczas odkurzania, gdzie trzeba wnosić odkurzacz na piętro oraz ryzyko upadku ze schodów przez małe dziecko – trzeba wtedy stosować specjalne zabezpieczenia. W parterowych domach wszystko znajduje się na jednym poziomie, łatwiej się sprząta, ale nie ma takiego oddzielenia przestrzeni. Dla osób bardzo niezdecydowanych istnieje pewne rozwiązanie aby sprawdzić jak ich dom może wyglądać w rzeczywistości. Z pomocą przychodzi technologia druku 3D, gdzie możemy odtworzyć układ naszych „czterech ścian”. Zmieni to nasze wyobrażenie i pomoże podjąć właściwą decyzję.

Co wokół domu

Architekci są w stanie zaprojektować najdziwniejsze wizje domów swoich klientów. Jeśli ich oczekiwania są sprecyzowane jest duża szansa na ich urealnienie. Decydując się na budowę domu można również skorzystać z gotowych projektów, ale wtedy trzeba się liczyć z tym, że obok może powstać taki sam dom. Jednak sam dom to nie wszystko. Ważny jest nie tylko wygląd domu ale także tego co go otacza czyli chodnika, ogrodu, ogrodzenia, oświetlenia.

Chodnik

Dawniej wiele dojazdów i ścieżek było wykonywanych ze żwiru. W miarę upływu czasu zaczęto stosować bardziej wygodne formy, wylewano beton, kładziono płyty chodnikowe. Jednak te rozwiązania również przestały być popularne, i obecnie wokół domu układa się kostkę brukową. Ze względu na szeroki wybór kostki, dotyczący zarówno jej kształtu jak i koloru, mamy gwarancję na wykonanie niepowtarzalnych wzorów podjazdów i ścieżek. W zależności od wyglądu domu możemy dobrać odpowiedni rodzaj kostki aby stanowiła jego piękne uzupełnienie.

Ogród

Ponieważ roślin dostępnych w sklepach z roślinnością jest ogromny, jeśli nie mamy pojęcia o kwiatach i drzewkach warto skorzystać z pomocy ogrodnika. Dobrze jest bowiem posadzić odpowiednie rośliny w odpowiednich miejscach. Będziemy mieli wtedy gwarancję, że nie tylko będą one ze sobą pięknie współgrać, ale także dzięki odpowiedniemu sąsiedztwu innych roślin, nasłonecznieniu i umiejscowieniu na właściwej glebie nie przepadną zbyt szybko.

twarz

Ogrodzenie

To co będzie otaczać nasz dom, jest jakby wizytówką, którą każdy widzi na pierwszy rzut oka zbliżając się do naszej posesji. W miarę możliwości warto zadbać aby oprócz bezpieczeństwa oraz odpowiedniego odseparowania od świata zewnętrznego ogrodzenie współgrało ze stylem naszego domu.


Nasza redakcja poleca:
- Comparic